2017 Nuclear Deterrence Operations, Nuclear & Missile Operations Awards Winners Announced

Secretary of the Air Force Public Affairs / Published March 27, 2018

WASHINGTON (AFNS) Air Force officials recently named the winners of the 2017 Nuclear Deterrence Operations Award and the Nuclear & Missile Operations Award.

The Nuclear Deterrence Operations Award recognizes the outstanding accomplishments of Airmen contributing to nuclear deterrence operations.

The Nuclear & Missile Operations Award honors officers who make the most significant contribution to the nuclear and missile operations career field.

“Congratulations on a job well done to the winners of the 2017 Nuclear Deterrence Operations Awards and the Nuclear & Missile Operations Awards. The service members and civilians charged with the mission of nuclear deterrence, nuclear strike, and nuclear surety hold a great responsibility in protecting our Nation. We’re recognizing the best of the best among that group. Their stellar performance correlates directly to the standards our Air Force expects," said Lt. Gen. Jack Weinstein, Deputy Chief of Staff, Strategic Deterrence and Nuclear Integration, Headquarters Air Force.

These outstanding nuclear professionals were selected from a diverse field within the Air Force’s major commands, unified combatant commands and other agencies including the Air Force Reserve and Air National Guard.

Nuclear Deterrence Operations Award winners are:

- Airman of the Year: Senior Airman Joshua Roberts, 791st Missile Security Forces Squadron, Air Force Global Strike Command

- Noncommissioned Officer of the Year: Staff Sgt. Tyler Dalton, 377th Weapons System Security Squadron, AFGSC

- Senior Noncommissioned Officer of the Year: Master Sgt. Jeffrey Malone, 39th Security Forces Squadron, U.S. Air Forces in Europe

- Company Grade Officer of the Year: Capt. Daniel Merkh, 509th Security Forces Squadron, AFGSC

- Field Grade Officer of the Year: Maj. Claus Fasting, 701st Munitions Support Squadron, USAFE

- Category I Civilian of the Year: Mr. Jared Cragun, 581st Munitions Maintenance Squadron, Air Force Materiel Command

- Category II Civilian of the Year: Mr. Chad Smith, 377th Security Forces Group, AFGSC

- Category III Civilian of the Year: Mr. Keith Hedgepeth, Air Force Nuclear Weapons Center, AFMC

- Professional Team: Ground Based Strategic Deterrent, AFMC (Col. Heath Collins, Jim Webster, Karl Rogers, Maj. Todd Rotramel, Keith Lucas, Lt. Jorge Martinez, Lt. Robert Rodgers, Lt. Blake Branton, Phillip Ingraham, Garrett Veenendaal, Justin Hinman, Jason Henrie, Jamie Marsh, Chase Darlington, Jodi Messenger, Robert Watson, David Hamblin, Sean Reiter, Lt. Jerrod Mertz, Micki Mitchell, Tyler Hodson, Jared Anderson, Paul Stoker, Drake Mailes, Destry Grogan, Capt. Jake Bradosky, Lt. Col. Joe Hank, Kortnie Frye, Charles Alvey, Maj. Cheronda Spann, Lt. Jourdan Harris, Matt Woolley, Col. Don Hunt, Brian Zwerdlin, Capt. Chris Benson, Sharen Wirkus, Brooke McNally, Paul Catmull, Kyle Fox, Jay Jacobs, Steven Knight, Michael Hensley, John Corriea, John Stedge, Candice Gebhardt, David Turner, Mari Meguro, Maj. Marcus Wells, Lynn Betts, Godwin Shelley, Bruce Arnold, Darren Rabosky, Lt. Col. Chad Searle, Jeremy Bodin, Phil Jones, Roy Ramey, Mark Elkins, Kevin Zimmerschied, Bruce Dennison, Lt. Yazmin Garcia-Smith, Scott Wessell, Wesley Pound, Jaime Veglia, Nicholas Maughan, Stephen Huve, Logan Harris, Irvin Jacobs, Sandi Marino, Paul Chisholm, David Garrett, Alex Landon, Casey Sherman, Kurt Schmidt, Michael Davenport, Tyler Deamer, Christiansen Christian, Don Jacob, Lt. Christopher Hopkins, John Palmer, Jeffrey Nusser, Megan Wheeler, Cindy Aguillard, Yvonne Romero, Lauri Clark, Donald Sandberg, Kelsey Porto, Shannon Clugston, Micheal Bowles, Matthew Poll, Gavin Poston, Paul Chisholm, Howard Eugh, Matt Regan)

Nuclear & Missile Operations Award winners are:

 - Operator: 1st Lt. James Kegyes, 12th Missile Squadron, Malmstrom Air Force Base, Montana

- Company Grade Officer of the Year: Capt. Victoria Gaines, 341st Operations Support Squadron, Malmstrom AFB, Montana

- Field Grade Officer of the Year: Maj. Jared Miller, 12th Missile Squadron, Malmstrom AFB, Montana

The Nuclear Operations Awards Program is administered and overseen by deputy chief of staff, Strategic Deterrence and Nuclear Integration, Headquarters Air Force in accordance with AFI 36-2870, Nuclear Operations Awards Program.

TWO SENIOR SF LEADER APPOINTMENTS/CHANGES:

Mrs Heidi L. Scheppers

FROM:   Chief of Staff, Defense Technology Integration Program Office, Clandestine Operations, Global Access and Mission Integration Directorate, Under Secretary of Defense for Intelligence, Columbia, MD

TO:       Deputy Director, Security Forces, Deputy Chief of Staff, Logistics, Engineering and Force Protection, Pentagon, Washington, D.C.

Mrs. Scheppers is a career Defender and fills the vacancy created when Mr David Beecroft retired.

 

 

BGen John T. Wilcox II, director, strategic plans, programs and requirements, Headquarters Air Force Global Strike Command, Barksdale Air Force Base, Louisiana, to director, operations and communications, Headquarters Air Force Global Strike Command, Barksdale Air Force Base, Louisiana.

BG Wilcox moves into the billet formerly held by MG Fred Stoss who has taken command of 20th Air Force at F.E. Warren, AFB, WY. 

 

AFSFA sends their congratulations to both Mrs Scheppers and BG Wilcox … well done Defenders, HOOAH!!

Air Force's Newest Security Forces Colonels!!!

Congratulations to the following individuals who have been selected for promotion to the rank of Colonel. Well done Defenders!!

 

 

 

 

 

BORDERS, MICHAEL J JR

NEIMAN, CHRISTOPHER M

REYES, FRANK N

SCHLUSSEL, DAMIAN

SPRINGER, ERIC J

WEYAND, DERRICK J

 

 

 

THE 2017 AF OUTSTANDING SECURITY FORCES (SF) INDIVIDUAL AWARD WINNERS

1.  I AM EXTREMELY PLEASED TO ANNOUNCE THE FOLLOWING INDIVIDUALS HAVE BEEN SELECTED AS THE 2017 SECURITY FORCES INDIVIDUAL AWARD WINNERS. THESE AWARDS RECOGNIZE THE EXTRAORDINARY CONTRIBUTIONS INDIVIDUALS HAVE MADE TO THE US AIR FORCE.

2.  AWARD WINNERS ARE LISTED IN THEIR RESPECTIVE CATEGORIES:

      A.  COLONEL BILLY JACK CARTER AWARD:   SMSGT JESSE T. FRANK, PACAF, 18 SFS, KADENA AB, JAPAN

      B.  A1C ELIZABETH JACOBSON AWARD FOR EXPEDITIONARY EXCELLENCE: SSGT CHARLES R. MARSH, AETC, 97 SFS, ALTUS AFB, OK

      C.  SSGT TODD 'TJ' LOBRAICO AWARD FOR EXCELLENCE: SMSGT DALE H. SNOWDON, NGB, 157 SFS, PEASE ANGB, NH

      D.  AIR RESERVE COMPONENT COMPANY GRADE OFFICER: CAPT MEGAN A. SYLVESTER, USAFE-UK, RAF MILDENHALL, UNITED KINGDOM

      E.  AIR RESERVE COMPONENT SENIOR NONCOMMISSIONED OFFICER: MSGT EDWIN I. VENTURA, PACAF, HQ PACAF, JOINT BASE PEARL HARBOR-HICKAM, HI

      F.  AIR RESERVE COMPONENT NONCOMMISSIONED OFFICER: TSGT CHARLES B. MCFALL, AFSOC, 1 SOSFS, HURLBURT FIELD, FL

      G.  AIR RESERVE COMPONENT AIRMAN: SRA JORDAN M. EDWARDS, AFRC, 434 SFS, GRISSOM ARB, IN

      H.  AIR RESERVE COMPONENT CIVILIAN: MR. CHRISTOPHER B. STOTLER, AFRC, 911 SFS, PITTSBURG ARS, PA

      I.  COMPANY GRADE OFFICER: 1LT NATHAN G. SPRADLEY, AETC, 902 SFS, JOINT BASE SAN ANTONIO RANDOLPH, TX

      J.  FLIGHT LEVEL SENIOR NONCOMMISSIONED OFFICER: MSGT BRUCE J. RICK, PACAF, 35 SFS, MISAWA AB, JAPAN

      K.  FLIGHT LEVEL NONCOMMISSIONED OFFICER: TSGT ROBERT J. WILSON, ACC, 366 SFS, MOUNTAIN HOME, ID

      L.  FLIGHT LEVEL AIRMAN: SRA ZACHARY B. WESLEY, AFMC, 96 SFS, EGLIN AFB, FL

      M.  SUPPORT STAFF SENIOR NONCOMMISSIONED OFFICER: SMSGT JARED D. MORAN, USAFE, 48 SFS, RAK LAKENHEATH, UNITED KINGDOM

      N.  SUPPORT STAFF NONCOMMISSIONED OFFICER: TSGT RONALD J. WEAVER, AMC, 921 CRS, TRAVIS AFB, CA

      O.  SUPPORT STAFF AIRMAN: SRA MARISA M. MARTINEZ, AFGSC, 90 MSFS, FRANCIS E. WARREN, WY

      P.  SUPPORT STAFF CIVILIAN: MR. CHRISTOPHER J. MCCRADY, USAFA, 10 SFS, USAF ACADEMY, CO

      Q.  FLIGHT LEVEL CIVILIAN EMPLOYEE (SUPERVISOR): MR. MATTHEW GRANT Jr., PACAF, 36 SFS, ANDERSEN AFB, GUAM

      R.  FLIGHT LEVEL CIVILIAN EMPLOYEE (NON-SUPERVISOR): MS. CARROL B. FONTENOT, AETC, 81 SFS, KEESLER AFB, MS

      S.  HIGHER HEADQUARTERS COMPANY GRADE OFFICER: CAPT CALVIN E. GLASS Jr., HQ ACC, JOINT BASE LANGLEY-EUSTIS, VA

      T.  HIGHER HEADQUARTERS NONCOMMISSIONED OFFICER: MSGT KEVIN C. GRIMES, HQ USAFE, RAMSTEIN AB, GERMANY

      U.  HIGHER HEADQUARTERS CIVILIAN: MR. MARK E. DAVIS, AFMC, HQ AFIMSC, JOINT BASE SAN ANTONIO LACKLAND, TX

3.  THESE AWARDS BRING MUCH DESERVED CREDIT TO THE INDIVIDUAL AWARD WINNERS, THEIR UNITS, INSTALLATIONS AND THE UNITED STATES AIR FORCE. SINCERE CONGRATULATIONS GO TO ALL THE NOMINEES AND THE WINNERS FOR THEIR SIGNIFICANT ACHIEVEMENTS.

4.  IAW AFI 36-2805, MILITARY RECIPIENTS OF THESE AWARDS ARE AUTHORIZED TO WEAR THE AIR FORCE RECOGNITION RIBBON AND CIVILIAN PERSONNEL ARE AUTHORIZED TO WEAR THE AIR FORCE RECOGNITION LAPEL PIN.

DEFENSOR FORTIS!

//SIGNED/jbc/20 Dec 17//
JOHN B. COOPER
Lieutenant General, USAF
DCS/Logistics, Engineering & Force Protection

Congratulations to the AF's Newest SF Squadron Commanders!!

The following SF officers were selected in late 2017 for their new commands in 2018:

05(s) Matthew T Ballanco – 99th Security Forces Squadron, Nellis AFB, NV

05 Patrick J Bass -- 87th Security Forces Squadron, JB McGuire AFB, NJ

05 Jonathan B Bell -- 11th Security Forces Squadron, JB Andrews, MD

04 Richard A Buckley – 65th Security Forces Squadron, Lajes AB, Azores          

05(s) Matthew G Butler – 51st Security Forces Squadron, Osan AB, ROK                       

04 Kenneth J Canty – 799th Security Forces Squadron, Creech AFB, NV

04 Shawn M Chamberlin – 377th Security Forces Squadron, Kirtland AFB, NM

04 Gregory A Degruchy – 412th Security Forces Squadron, Edwards AFB, CA

04 Paul D Dinkins – 435th Security Forces Squadron, Ramstein AB, Germany

05 Brandon B Edge – 375th Security Forces Squadron, Scott AFB, IL       

04 David J Embrey -- JTF-BRAVO, Soto Cano AB, PR          

05 Brian M Fitzpatrick -- 5th Security Forces Squadron, Minot AFB, ND    

04 Michael B Force – 380th Exp Security Forces Squadron, Al Dhafra AB, UAE 

04 Joshua Frizzell – 325th Security Forces Squadron, Tyndall AFB, FL

05 Michael Gallucci – 379th Exp Security Forces Squadron, Al Udeid AB, Qatar           

05(s) Jesse Alan Goens – 31st Security Forces Squadron, Aviano AB, Italy         

05(s) Lucas Hall – 96th Security Forces Squadron, Eglin AFB, FL

04 Scott A Haselden – 20th Security Forces Squadron, Shaw AFB, SC

04 George L Hern Jr – 455th Exp Security Forces Squadron, Bagram AB, Afghanistan

04 James P Hewett – 366th Security Forces Squadron, Mt Home AFB, ID

05 Eric M Horst – 8th Security Forces Squadron, Kunsan AB, ROK

05 James D Hughes -- 39th Security Forces Squadron, Incirlik, Turkey

04 Tyler J Hughes – 569th US Forces Police, Vogelweh, Germany

05(s) Mellissa Leuridan Hull -- 738th Exp Mission Support Squadron, Kandahar, Afghanistan

04 Lidia Iyassu – 2nd Security Forces Squadron, Barksdale AFB, LA

04 Matthew Kowalski -- 341st Training Squadron, JBSA Lackland AFB, TX

04 Daniel R Land -- 23rd Security Forces Squadron, Moody AFB, GA

05 Kevin B Lombardo – 341st Missile Security Forces, Malmstrom AFB, MT

04 David A Lycan – 890th Missile Security Forces, FE Warren AFB, WY

05 Leo A Martin Jr – 633rd Security Forces Squadron, JB Langley, VA

05 Tyrell O Mayfield – 72nd Security Forces Squadron, Tinker AFB,OK

05 Timothy K McCarty – 45th Security Forces Squadron, Patrick AFB, FL

04 Brandon S McKinnon – 791st Missile Security Forces, Minot AFB, ND

04 Daniel S Minnocci -- 721st Security Forces Squadron, Cheyenne Mountain, CO

05 Robert L Moore -- 6th Security Forces Squadron, MacDill AFB, FL

04 Adam Morgan -- 50th Security Forces Squadron, Schriever AFB, CO

04 James J James – 30th Security Forces Squadron, Vandenberg AFB, CA        

05 Barry C Nichols – 386th Exp Security Forces Squadron, Ali Al Salem AB, Kuwait     

04 Marcanthony C Ortiz – 355th Security Forces Squadron, Davis-Monthan AFB, AZ   

05 Nicholas J Petren – 790th Missile Security Forces, FE Warren AFB, WY

04(s) David S Ratte Jr – 620th Security Forces Squadron, Camp Guernsey, WY 

05(s) Christopher R Robinson – 647th Security Forces Squadron, JB Pearl Harbor Hickam, HI

04 Tito M Ruiz – 341st Security Support Squadron, Malmstrom AFB, MT

04 Nicole M Schatz – 28th Security Forces Squadron, Ellsworth AFB, SD

04 Joseph Schneider – 92nd Security Forces Squadron, Fairchild AFB, WA

05 Michael B Speck – 628th Security Forces Squadron, JB Charleston, SC

04 Jason E Stack – 332nd Integrated Base Defense Squadron, Jordan

04 David Issac Temple – 60th Security Forces Squadron, Travis AFB, CA

04 Christopher M Thompson – 841st Missile Security Forces, Malmstrom AFB, MT         

04 Jennifer M Titkemeier – 460th Security Forces Squadron, Buckley AFB, CO  

05(s) Dennis Trutwin – 902nd Security Forces Squadron, JBSA Randolph, TX  

04(s) Ronald E Tugby – 821st Security Forces Squadron, Thule AB, Greenland 

04 Michael L Warren – 341st Security Forces Squadron, Malmstrom AFB, MT

04 Joshua Webb – 90th Security Support Squadron, FE Warren AFB, WY

04 Michael E Wetlesen – 824th Base Defense Squadron, Moody AFB, GA

05(s) Aaron W Williams – 509th Security Forces Squadron, Whiteman AFB, MO

04 Kyle G Yates – 822nd Base Defense Squadron, Moody AFB, GA

05(s) Richard W Zeigler – 673rd Security Forces Squadron, JB Elmendorf, AK   

04 Jaroslaw Joseph Zrodlowski -- AFSPC (1S), FE Warren AFB, WY

Make a Difference!  Donate.

Join Us.

33rd National Meeting
San Antonio, TX
25-29 September 2019

34th National Meeting
Dayton, OH
23-27 September 2020